Slevy na celý sortiment včetně doplňků >>> Ukázat slevy

NÁVOD K UŽÍVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ OBUVI

Pokud si nejste jisti, jak správně pečovat o svou obuv či jakým způsobem je vyrobena, tak právě zde máme pro Vás několik rad.

Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi. Berte tedy prosím při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat:

  • Společenská obuv – nehodí se k delší chůzi, je vhodná pro krátkodobé nošení v interiéru při různých společenských příležitostech. Jedná se většinou o celousňovou obuv klasických střihů (polobotkovou nebo lodičkovou) s usňovou podešví spojenou se svrškem lepením. Tato obuv je velmi citlivá na vlhkost a nerovný povrch, a proto ji nedoporučujeme používat v exteriérech.
  • Módní obuv – je obuv určená pro krátkodobé nošení. Svou konstrukcí a materiálovým složením je určena, navržena a vyrobena k nošení v nenáročných podmínkách a prvořadá je u ní módnost, nikoliv životnost.
  • Vycházková obuv – je určená k nošení jak v exteriéru, tak i v interiéru. Vyznačuje se klasickou konstrukcí, bez výraznějších módních prvků a je charakteristická velkou pestrostí střihů. Obvykle jsou u této obuvi životnost a pohodlnost důležitější než módnost. Pro uzavřené střihy vycházkové obuvi je nejnižší možná teplota použitelnosti -5 °C.
  • Zimní obuv – je obuv určená k nošení v exteriérech v zimním období. Vyznačuje se vyšší úrovní tepelně izolačních vlastností, často teplou vlasovou podšívkou (např. z ovčí vlny) a mohutnější podešví, zpravidla s protiskluzným dezénem. Zimní šitá obuv je určena do suchého prostředí (nepoužívejte ji ve vlhkém ani mokrém prostředí).

Další hledisko výrazně ovlivňující funkci a údržbu obuvi je jeho výrobní způsob, tzn. způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem:

  • Obuv lepená – je nejčastěji používaná výrobní technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost spoje může být negativně ovlivněna promáčením, propocením či opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).
  • Obuv šitá – obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká a ohebná (flexibilní). Zvýšená ohebnost je dána skutečností, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodkové části, bez nutnosti použití napínací stélky. Vlastností této obuvi je omezená vodonepropustnost, proto tuto obuv používejte především v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi. Pravidelnou údržbou lze zvýšit odolnost této obuvi vůči vlhkosti. Obuv důkladně impregnujte nebo krémujte a zvýšenou pozornost a pečlivost věnujte prošívanému okraji obuvi.

Každý pár obuvi je vyroben z jiného materiálu, tedy je potřeba jeho údržbě a ošetřování věnovat potřebou péči.

  • USEŇ – nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční vlastnosti a je schopna se do jisté míry přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Useň není neomezeně odolná působení vlhkosti, proto je třeba o usňovou obuv neustále pečovat. Rozeznáváme několik základních druhů usní:
    • Hladká useň – má jemně strukturovaný povrch s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a vytřete do sucha. Použijte impregnaci a vhodný krém požadovaného odstínu, vyleštěte. Můžete použít i speciální samolešticí emulze nebo samolešticí houbičky.
    • Nubuk, velur (semiš) – je useň broušená po líci nebo po rubu. Obuv z tohoto materiálu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky, které jsou určené pro vlasové usně. Důležité je také ošetření vhodnou impregnací, zvyšující odolnost proti vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte!
  • TEXTIL – používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Textilní obuv ošetřujte za sucha kartáčováním a čistícími prostředky na textil, které obuv impregnují, oživí barvy a částečně zamezí ušpinění. Textilní obuv nepoužívejte ve vlhkém prostředí (není odolná vůči působeni vnější vlhkosti) a zásadně nedoporučujeme prát tuto obuv v pračce.
  • SYNTETICKÉ MATERIÁLY – plasty, koženky a poromery často připomínají useň, ale kvality přírodních usní nedosahují (omezená prodyšnost – způsobují vyšší pocení nohou). Tato obuv je velmi nenáročná na údržbu. Omývejte ji vlhkým hadříkem s přídavkem jemného saponátu a utřete do sucha.
  • LAKOVÁ ÚPRAVA – má hladký, lesklý povrch, který je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nečistoty odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem, gelem nebo sprejem.
  • VODĚODOLNÁ MEMBRÁNA – speciální materiály tohoto druhu zajišťují voděodolnost a prodyšnost obuvi. Obuv nejprve očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody. Po uschnutí povrchu obuvi naimpregnujte vhodným impregnačním prostředkem používejte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán.

 VÝZNAMY SYMBOLŮ:

Významy symbolů

 Životnost Vaší obuvi také závisí na jejím správném udržování a ošetřování:

Při výběru obuvi dbejte na to, aby zvolený druh, velikost a šíře obuvi přesně odpovídal Vašim potřebám (nezapomeňte, že délka vnitřního prostoru obuvi – velikost, by měla být delší než délka chodidla). Nevhodně zvolený druh obuvi, velikost, šíře nebo tvar obuvi nemůže být důvodem k pozdější reklamaci.

Obuv před prvním použitím naimpregnujte a ošetřete vhodnými ošetřujícími prostředky a dále provádějte dle potřeby.

Při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci. Po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti.

Střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí. Není doporučeno požívat každodenně stejnou obuv.

Obuv nechejte po každém použití důkladně vyschnout, i po krátkém použití dochází k jejímu zvlhnutí uvnitř vlivem potu. Tím zabráníte nadměrnému opotřebení zvláště stélek a podšívek.

Promáčenou usňovou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty. Při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí může usňová obuv částečně pouštět barvu.

Usňová obuv i obuv z broušených usní není neomezeně odolná prosti vlhkosti, vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vodě.

Šité spoje svršku a podešve obuvi nelze zhotovit vodotěsné, těmito místy může do obuvi proniknout vlhkost. Absolutní vodonepropustnost lze požadovat pouze u obuvi celoplastové nebo celopryžové.

Včasnou základní údržbou opotřebených patníků a podešví (popř. podrážek), vkládacích nebo vlepovacích stélek, nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí Vaší obuvi. Toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci.

U obuvi je nutné ošetřovat všechny její části (podpatky potahované usní, usňové podšívky a stélky).

Nezapomeňte, že záruční doba a životnost obuvi jsou dva různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako záruční doba. Znamená to tedy, že při intenzivním užívání může být životnost obuvi nižší něž záruční doba.

 

NÁVOD K UŽÍVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ KABELEK

Při výběru kabelek je důležité rozlišit výrobky dle účelu jejich použití (večerní, každodenní, pracovní, nákupní, sportovní, školní apod.).

Novou kabelku, aktovku, batoh či tašku užívejte tak, aby nedocházelo k jejímu znečištění nebo rychlému opotřebení (neodkládejte ve vlhkém nebo horkém prostředí, na hrubý nebo špinavý povrch).

Kabelky a tašky jsou vyrobeny z různých materiálů a každý z nich má své specifické vlastnosti a způsob údržby.

Hmotnost obsahu kabelek musí být úměrná pevnosti materiálu.

Nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost barevného odstínu a přírodní výrazné znaky (jizvy, vrásky) nejsou vadou, ale naopak zdůrazňují znak přírodní usně, lýkového a proutěného materiálu a jsou vyhledávaným módním prvkem.

Při nadměrném pocení rukou je lepší vybírat materiály, které na to nejsou choulostivé.

Poškození výrobku nerespektováním uvedených zásad nemůže být předmětem reklamace a nesmí být zaměňováno za vadu výrobku nebo materiálu.

 

Každá kabelka je vyrobena z jiného materiálu, tedy je potřeba její údržbě a ošetřování věnovat potřebou péči:

Kožené kabelky

  • Chránit před promočením, odstranění mokrých skvrn: navlhčit parou nebo rozprašovačem, nevtírat, nechat pozvolna vyschnout při pokojové teplotě.
  • Skvrny od propisky odstraňovat vatou navlhčenou ve směsi líh-voda (1:1).
  • Mastné skvrny (čerstvé) posypat magneziovým nebo křídovým prachem a nechat účinkovat 24 hodin.
  • 1 až 2krát ročně ošetřit odpovídajícím krémem. Určitá patina neznehodnocuje kůži.

Lakované kabelky

  • Je choulostivé na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.
  • Očistěte mírně navlhčeným hadříkem a dosucha vytřete.
  • Ošetřujte krémem vhodným na lakované zboží.

Kabelky z umělých materiálů

  • Jedná se o syntetické materiály, plasty a koženky často připomínající useň.
  • Po zmoknutí zvolna vysoušet při pokojové teplotě.
  • Očistěte mírně navlhčeným hadříkem s přídavkem jemného saponátu a dosucha vytřete.

Textilní kabelky

  • Lehce čistit silonovým kartáčem, případně saponátem, ale nepromáčet.
  • Čistící prostředky na textil oživí barvy a částečně zamezí ušpinění.

Proutěné a lýkové kabelky

  • Zátěž u těchto materiálu nesmí přesahovat 2 kg.
  • Zboží má zvýšenou citlivost na vlhko a nesmí se promáčet, proto rychlejší přirozené opotřebení materiálu není závadou

« Zpět do obchodu

Hledat: ""

0 ks
Košík: 0
0 ks
Oblíbené